You need to upgrade your Flash Player
«Як з квартири зробити магазин? З житлового фонду в нежитлове приміщення!»
14.03.17 23:23

Часто у людей, що мріють і бажають займатися підприємницькою діяльністю виникає питання: де розмістити власний бізнес? І перша ідея, яка до них приходить – це купити квартиру на першому поверсі багатоповерхневого будинку для цього.

Але українське законодавство забороняє використовувати таку квартиру під офіс або підприємство. Тому для такої діяльності і для таких цілей необхідно пройти процедуру, яка називається “переведення квартири з житлового фонду в нежитловий (нежитлове приміщення)”.

Питання переведення житлового приміщення в нежитлове частково врегульоване Житловим кодексом України (далі- ЖКУ) – ст. 7 і ст. 8, проте, в силу архаїчності цього нормативного акту він не регулює зміну правового статусу тих приміщень житлового фонду, які знаходяться в приватній власності, виходячи з відсутності за радянських часів, коли приймався ЖКУ, такої форми власності.

Пользуйтесь консультацией: Как украдут твою компанию и как этого не допустить: 10 фактов, о которых должен знать каждый директор

Згадані статті регламентують перевод приміщень з житлового фонду в нежитловий тільки за умови, коли приміщення знаходяться в будинках державної і комунальної власності, проте вони застосовуються аналогічно і до приватних приміщень, зважаючи на відсутність інших спеціальних нормативних приписів.

Принципову можливість законного переведення житла приватної форми власності в нежитлову форму, підтверджують також листи Держкомпідприємництва від 06.03.2002 року № 2-222/1301 і від 28.01.2005 № 561, Мінжилкоммунгоспа від 01.04.2006 року і від 12.05.2008 року № 8/7-336, а також судовою практикою. Таким чином, застосовуючи згадану аналогію, можна дійти висновку, що підставами для переведення будь-якого житла в приміщення нежитлової форми, виходячи з норм ЖКУ, є:

  1. непридатність житла для проживання;
  2. переведення придатних для проживання приміщень житлового фонду в нежитловий фонд як виняток (яке фактично застосовується як правило).

І в тому, і в іншому випадку, для зміни статусу приміщення, має бути прийняте відповідне рішення про переведення приміщення житлового фонду в нежитловий. Рішення приймається виконкомом обласної або районної ради. Тобто Радою міністрів АРК, виконкомом обласної ради, КМДА (що виконує функції виконкому м.Киева), виконкомом м. Севастополя.

Пользуйтесь консультацией: Бизнес эмиграция из Украины на примере 9 стран: виза, вид на жительство, расходы

Детальний порядок визнання приміщень непридатними для проживання і переведення їх в нежитловий фонд, передбачений постановою Радміну УРСР № 189 від 26.04.84г. Вона припускає довгу процедуру, яка передбачає ретельне обстеження житла, ухвалення рішення виконкомом сільської, селищної, міської ради, яке потім фактично затверджується виконкомом обласної або районної ради.

Процедура переведення займає певний час, але дозволяє підвищити вартість такого приміщення в декілька разів!

Тут слід зазначити, що незважаючи на складність процедури, вона прописана досить детально і перелік конкретних дій має вичерпний характер, який не передбачає необхідності подолання такого каменю спотикання як згоду сусідів.

Проте, на практиці, вимоги узгодження зміни статусу приміщень з усіма сусідами можуть бути встановлені місцевими нормативами, невиконання яких виключає можливість отримання дозволу на переведення житла в нежитловий фонд.

Наприклад, в місті Харкові, діє рішення виконкому Харківської міськради від 04.06.2003 року № 572, яке, серед іншого, вимагає отримання згоди всіх власників житлового багатоквартирного будинку на розміщення в ньому об’єкту непромислової сфери.

І хоча в принципі, вочевидь, що отримання згоди від сусідів є обтяжливим і непотрібним заходом, що до того ж порушує право власника розпоряджатися своїм приміщенням, отримати дозвіл виконкому на переведення квартири з житлового фонду в нежитловий фонд (нежитлове приміщення) без згоди сусідів, якщо це передбачено місцевими правилами, практично неможливо.

Вспомните новость: Закрытие бизнеса: почему опасно уходить, "не прощаясь"

Не допоможе тут навіть суд, оскільки судами усіх інстанцій неодноразово вже була висловлена позиція, що якщо які-небудь дії осіб є їх правом, а не обов’язком, то вони не можуть бути змушені до їх здійснення, оскільки вони для них не є обов’язковими. Згода якраз і є тим, що сусід має право дати або не дати. До речі, те ж саме стосується і оскарження відмов виконкомів в наданні дозволу, особливо якщо йдеться про переведення до нежитлового фонду придатного для проживання приміщення. Адже в цьому випадку надання згоди виконкому також є правом, а не обов’язком.

Часто з ситуації, що склалася, виходять шляхом проведення реконструкції квартири, в результаті якої вона міняє свій статус фактично, тобто, залишаючись житлом, на ділі використовується не за призначенням, тобто сама по собі реконструкція квартири під офіс не є юридичною основою для визнання її нежилою, з чого виходить, що це приміщення буде “поза законом”, тобто продати – подарувати його буде проблематично, крім того, необхідно постійно тримати наготові гроші для оплати штрафів, які на даний момент, на щастя, не такі великі.

На практиці частіше за все згода на переведення квартири з усіма сусідами може бути встановлена місцевими нормативами!

Таким чином, якщо переведення житла в нежитловий фонд все ж потрібний, єдиний варіант законного вирішення питання – це узгодження переведення з усіма сусідами.

Автор: Юрій Усманов

Джерело: Правова консультація

 
 

Квартиры от Застройщика, 0% комиссия!

1-но комнатная квартира 2/5к, общей площадью 39,3 кв м. в ЖК «Фаворит» - всегда на порядок выше! Автономное отопление, современные технологии строительства, развитая инфраструктура, круглосуточная охрана, видеонаблюдение, домофон, детская площадка и спортивная площадки, сервисные службы. Здесь есть все для удобства и счастливой жизни!
32500.00 USD
Подробнее...
ЖК \"Театральный\" - комфортные квартиры в центре города! Продаем 3-х комнатную квартиру в центре города, по ул. Театральной. 101 м2, 2-й этаж, автономное отопление, евроокна. Есть парковка. Без комиссии - 0%
49000.00 USD
Подробнее...
9/9к, общей площадью 59,3 кв м в ЖК «Фаворит». Автономное отопление, современные технологии строительства, развитая инфраструктура, круглосуточная охрана, видеонаблюдение, домофон, детская площадка и спортивная площадки, сервисные службы.
42010.00 USD
Подробнее...
Показать все

Поиск недвижимости

Горячее предложение

9/10к, 62/36/10, дом 2005 года постройки, автономное отопление на дом, но есть разрешение на индивидуальное, евроокна, кафель, столярка, хорошее состояние, дом в тихом дворе с камерами видео наблюдения.
Старая цена: 39000 USD
Новая цена:
35500 USD
Подробнее...
VIP апартаменты, 7/10к., дизайнерский ремонт, автономное отопление, декоративная штукатурка, качественная сантехника, вся новая мебель, пол - плитка, квартира очень тёплая (80см стены в доме), кондиционер, вид на реку!В КВАРТИРЕ ВСЕ ОСТАЕТСЯ и может использоваться с первого дня покупки!!!
Старая цена: 75000 USD
Новая цена:
64000 USD
Подробнее...
Барашевский массив Барвинок. Дача 46 кв.м., 3 комнаты, газ в доме, кирпичный сарай, колодец, 5 соток приват. земли.
Старая цена: USD
Новая цена:
11000 USD
Подробнее...
2 комнатная квартира улучшенной планировки, ул.Пр. Мира, 2/9к., 52/32/9, отличное состояние, ремонт, мпо, кафель, сантехника, встроенная мебель, техника, бронидвер, б/з, с/у совместный 36000у.е.Торг!
Старая цена: 38000 USD
Новая цена:
36000 USD
Подробнее...
Соколовский массив. Дача 70 кв.м, 2 этажа, 2 комнаты, свет 10 квт, удобства в доме, кухня 10 кв.м, колодец, 5 соток приват. земли.
Старая цена: USD
Новая цена:
13500 USD
Подробнее...
2 комнатная квартира VIP-класса 60м2 в НОВОМ ДОМЕ, ул.И.Слеты (Бородия), 3/12к,, авторский проект квартиры предусмотрел 2 спальни, с/у совместный, и огромную кухня-столовую. Современный ремонт, автономное отопление, теплые полы, хорошая столярка и сантехника, отдельный гардероб, панорамные окна, делает эту квартиру лучшим выбором в г. Житомире. Мебель и техника входят в стоимость. Дополнительным преимуществом являются закрытый двор, видеонаблюдение, охрана, парковка.
Старая цена: 60000 USD
Новая цена:
52999 USD
Подробнее...
2 комнатная квартира, Полевая, пер.Школьный, 1/5п., 45/30/6, жилое состояние, комнаты раздельные, поменяны трубы, новая колонка, балкон застеклен, высокий цоколь, подвал сухой в нем есть два помещения, окна деревянные, возможность пристройки, дом во дворе, рядом садики, школа 20500у.е.
Старая цена: 24000 USD
Новая цена:
20500 USD
Подробнее...
Соколовский массив. Дача 2 раздельные комнаты, печное отопление, комнаты обшиты деревянной вагонкой. Скважина, сарай, 5 соток приват. земли. Рядом остановка.
Старая цена: 8500 USD
Новая цена:
8000 USD
Подробнее...
Показать все

Работа в Житомире

banner_work

Курс валют

Авторизация
maximus
Максимус
 
Корзина
фейсбук